Skip to content

78 Winchester Way

Somerset, NJ 08873

Built 1985

Last Sale Price
$116,500
Last Sale Date
Oct 18, 1996

Property Information

Block417.02
Lot78
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7701

Building Details

Building Class39
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,328
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$215,000
49%
Improvement Value:$228,200
51%
Total Assessment$443,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,376-0.2%
2024$6,386+8.5%
2023$5,885+1.7%
2022$5,789+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$116,500

To:

Sq Ft1,328DeedBook 2084, Page 375

Property Sale

Sale
$97,565
DeedBook 1572, Page 744

Property Built

Built

Year Built: 1985