Skip to content

98 Mcguffy Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1960

Last Sale Price
$310,500
Last Sale Date
Nov 13, 2009

Property Information

Block420
Lot13
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page6401

Building Details

Building Class17
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,248
Acreage0.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$318,700
59%
Improvement Value:$221,400
41%
Total Assessment$540,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,548+2.9%
2024$8,307+13.0%
2023$7,354+5.8%
2022$6,950+5.2%
Property History

Property Sale

Sale
$310,500

To:

Sq Ft1,248DeedBook 6283, Page 536

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 1290, Page 398

Property Built

Built

Year Built: 1960