Skip to content

112 Mcguffy Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1967

Last Sale Price
$67,500
Last Sale Date
Jul 7, 1976

Property Information

Block420
Lot9
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page6401

Building Details

Building Class17
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage3,406
Acreage0.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$318,700
46%
Improvement Value:$370,900
54%
Total Assessment$689,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,408+1.2%
2024$10,283+4.6%
2023$9,830+3.7%
2022$9,482+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$67,500

To:

Sq Ft3,406DeedBook 1334, Page 7

Property Built

Built

Year Built: 1967