Skip to content

66 Mcguffy Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1963

Last Sale Date
Aug 31, 2064

Property Information

Block422
Lot17
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page6401

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,704
Acreage0.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$318,700
61%
Improvement Value:$203,800
39%
Total Assessment$522,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,328+3.2%
2024$8,074+9.4%
2023$7,378+5.8%
2022$6,975+12.1%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft1,704DeedBook 7114, Page 2523Recorded5/1/2019

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 6035, Page 2781

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 1947, Page 508

Property Built

Built

Year Built: 1963