Skip to content

71 Demott La

Somerset, NJ 08873

Built 1959

Last Sale Date
Jan 28, 2065

Property Information

Block424.01
Lot49
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class17
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,947
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$290,000
50%
Improvement Value:$284,600
50%
Total Assessment$574,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,812+4.0%
2024$8,473+8.3%
2023$7,826+1.7%
2022$7,693+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$418,000

From:

To:

Sq Ft2,947DeedBook 7238, Page 2770Recorded8/17/2020

Property Built

Built

Year Built: 1959