Skip to content

14 Sherman Cir

Somerset, NJ 08873

Built 1964

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
May 23, 2008

Property Information

Block401
Lot24
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7801

Building Details

Building Class17
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,958
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$326,100
45%
Improvement Value:$393,900
55%
Total Assessment$720,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,501+2.2%
2024$11,250+7.5%
2023$10,468+2.2%
2022$10,247-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000

To:

Sq Ft2,958DeedBook 6163, Page 1688

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 1595, Page 815

Property Built

Built

Year Built: 1964