Skip to content

99 Sunnyvale Ct

Somerset, NJ 08873

Built 1987

Last Sale Price
$306,000
Last Sale Date
Mar 28, 2019

Property Information

Block424.02
Lot11.103
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8604

Building Details

Building Class39
Description2SF
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage1,898
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,000
40%
Improvement Value:$288,100
60%
Total Assessment$480,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,428-1.2%
2024$7,521+5.0%
2023$7,166+1.6%
2022$7,052+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$306,000

To:

Sq Ft1,842DeedBook 7110, Page 1770

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 6008, Page 2389

Property Built

Built

Year Built: 1987

Property Sale

Sale
$139,900
DeedBook 1604, Page 660