Skip to content

66 Thirteenth St

Somerset, NJ 08873

Built 1985

Last Sale Price
$296,450
Last Sale Date
Aug 31, 2012

Property Information

Block430
Lot1
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8502

Building Details

Building Class17
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,884
Acreage0.52

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$372,200
60%
Improvement Value:$245,500
40%
Total Assessment$617,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,821+13.2%
2024$8,674+12.5%
2023$7,708+3.8%
2022$7,426-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$296,450

To:

Sq Ft1,884DeedBook 6564, Page 1324

Property Sale

SaleMulti
$90,000
DeedBook 1533, Page 108

Property Built

Built

Year Built: 1985