Skip to content

112 Sunnyvale Ct

Somerset, NJ 08873

Built 1987

Last Sale Price
$269,999
Last Sale Date
Mar 18, 2011

Property Information

Block424.02
Lot11.116
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8604

Building Details

Building Class39
Description2SF
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage1,822
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$176,000
40%
Improvement Value:$262,200
60%
Total Assessment$438,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,783-2.8%
2024$6,977+4.7%
2023$6,663+5.6%
2022$6,312+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$269,999

To:

Sq Ft1,822DeedBook 6410, Page 1840

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5037, Page 3151

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 1833, Page 529

Property Built

Built

Year Built: 1987

Property Sale

Sale
$139,900
DeedBook 1625, Page 38