Skip to content

227 Driscoll Ct

Somerset, NJ 08873

Built 1987

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Mar 16, 2016

Property Information

Block424.02
Lot11.233
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8605

Building Details

Building Class39
Description2SF
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage2,189
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
32%
Improvement Value:$341,000
68%
Total Assessment$501,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,150-0.8%
2024$7,208+2.2%
2023$7,050+1.0%
2022$6,980-0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

To:

Sq Ft2,189DeedBook 6861, Page 3596

Property Sale

Sale
$326,000
DeedBook 6182, Page 909

Property Sale

Sale
$202,500
DeedBook 5021, Page 1756

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 1935, Page 212

Property Sale

Sale
$169,900
DeedBook 1677, Page 809

Property Built

Built

Year Built: 1987