Skip to content

168 Carson Ct

Somerset, NJ 08873

Built 1987

Last Sale Price
$272,000
Last Sale Date
Oct 11, 2013

Property Information

Block424.02
Lot11.173
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8606

Building Details

Building Class39
Description2SF
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage2,215
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
32%
Improvement Value:$335,000
68%
Total Assessment$495,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,076-0.7%
2024$7,129+2.4%
2023$6,960+1.1%
2022$6,887-0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$272,000

To:

Sq Ft2,215DeedBook 6680, Page 731

Property Sale

Sale
$139,000
DeedBook 1917, Page 693

Property Sale

Sale
$144,900
DeedBook 1629, Page 775

Property Built

Built

Year Built: 1987