Skip to content

93 Sunnyvale Ct

Somerset, NJ 08873

Built 1987

Last Sale Price
$269,000
Last Sale Date
Mar 17, 2017

Property Information

Block424.02
Lot11.97
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8604

Building Details

Building Class39
Description2SF
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage2,262
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$184,000
39%
Improvement Value:$285,800
61%
Total Assessment$469,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,250-0.1%
2024$7,257+4.8%
2023$6,924+5.6%
2022$6,557+4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$269,000

To:

Sq Ft2,262DeedBook 6948, Page 2799

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 5117, Page 3140

Property Sale

Sale
$136,000
DeedBook 1993, Page 279

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 1801, Page 106

Property Built

Built

Year Built: 1987

Property Sale

Sale
$128,900
DeedBook 1599, Page 194