Skip to content

28 Cedar Grove La

Somerset, NJ 08873

Built 1965

Last Sale Date
Feb 28, 2069

Property Information

Block424.02
Lot16
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class17
Description1SB 1G
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage1,785
Acreage0.47

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$298,300
49%
Improvement Value:$310,000
51%
Total Assessment$608,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,279+1.3%
2024$9,161+15.7%
2023$7,916+0.4%
2022$7,888-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000

To:

Sq Ft1,785DeedBook 6704, Page 3262

Property Sale

Sale
$349,900
DeedBook 6147, Page 379

Property Built

Built

Year Built: 1965