Skip to content

56 First St

Somerset, NJ 08873

Built 1960

Last Sale Date
Oct 26, 2067

Property Information

Block424.02
Lot38
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8601

Building Details

Building Class16
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,276
Acreage0.61

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$376,500
65%
Improvement Value:$204,600
35%
Total Assessment$581,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,426+14.7%
2024$8,214+14.0%
2023$7,208+4.2%
2022$6,914-1.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960