Skip to content

7 Culver St

Somerset, NJ 08873

Built 1953

Last Sale Date
Sep 10, 2053

Property Information

Block462
Lot11
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8601

Building Details

Building Class16
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,300
Acreage0.41

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$367,800
66%
Improvement Value:$189,200
34%
Total Assessment$557,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,041+14.6%
2024$7,888+15.4%
2023$6,833+4.6%
2022$6,532-1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$500,000

To:

Sq Ft1,300DeedBook 7509, Page 2087Recorded6/13/2023

Property Built

Built

Year Built: 1953