Skip to content

166 Jordans Cir

Somerset, NJ 08873

Built 1986

Last Sale Price
$268,000
Last Sale Date
Apr 24, 2020

Property Information

Block424.04
Lot166
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7601

Building Details

Building Class39
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,042
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$170,000
42%
Improvement Value:$232,800
58%
Total Assessment$402,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,987+3.6%
2024$5,779+4.7%
2023$5,522+4.1%
2022$5,305-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$268,000

To:

Sq Ft1,042DeedBook 7212, Page 2060Recorded5/20/2020

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

DeedBook 6765, Page 475Recorded1/5/2015

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 2251, Page 489

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 1628, Page 236

Property Built

Built

Year Built: 1986