Skip to content

86 Stonehedge Ct

Somerset, NJ 08873

Built 1986

Last Sale Price
$247,000
Last Sale Date
Feb 28, 2019

Property Information

Block424.08
Lot86
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7602

Building Details

Building Class39
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,042
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,000
46%
Improvement Value:$199,600
54%
Total Assessment$369,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,818+3.9%
2024$5,600+5.3%
2023$5,316+4.4%
2022$5,094-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$247,000

From:

To:

Sq Ft1,042DeedBook 7103, Page 320Recorded3/1/2019

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft1,042DeedBook 7039, Page 3383Recorded4/30/2018

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,042DeedBook 6910, Page 1783Recorded10/11/2016

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,042DeedBook 6879, Page 1524Recorded6/14/2016

Property Sale

Sale
$116,500
DeedBook 2013, Page 644

Property Sale

Sale
$110,990
DeedBook 1592, Page 837

Property Built

Built

Year Built: 1986