Skip to content

433 St. Giles Ct

Somerset, NJ 08873

Built 1987

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Oct 8, 2010

Property Information

Block424.04
Lot433
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7608

Building Details

Building Class39
Description2SF
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,364
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$185,000
47%
Improvement Value:$212,800
53%
Total Assessment$397,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,999+0.2%
2024$5,986+12.6%
2023$5,316-2.2%
2022$5,434+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

To:

Sq Ft1,364DeedBook 6376, Page 1517

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5302, Page 2402

Property Sale

Sale
$117,000
DeedBook 2265, Page 363

Property Sale

Sale
$109,500
DeedBook 1887, Page 727

Property Sale

Sale
$134,990
DeedBook 1641, Page 741

Property Built

Built

Year Built: 1987