Skip to content

451 St. Giles Ct

Somerset, NJ 08873

Built 1987

Last Sale Price
$238,000
Last Sale Date
Feb 19, 2020

Property Information

Block424.04
Lot451
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7608

Building Details

Building Class39
Description2SF
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,364
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$185,000
46%
Improvement Value:$213,700
54%
Total Assessment$398,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,010+0.2%
2024$5,998+12.5%
2023$5,329-2.2%
2022$5,447+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$238,000

To:

Sq Ft1,364DeedBook 7192, Page 895

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5724, Page 2733

Property Sale

Sale
$165,900
DeedBook 5056, Page 2885

Property Sale

Sale
$114,500
DeedBook 2186, Page 760

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 1703, Page 314

Property Built

Built

Year Built: 1987