Skip to content

28 Rue Chagall

Somerset, NJ 08873

Built 2001

Last Sale Price
$655,000
Last Sale Date
Jul 6, 2010

Property Information

Block424.08
Lot340
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class18
Description2SFR
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage3,060
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$390,100
37%
Improvement Value:$652,400
63%
Total Assessment$1,042,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,208+4.1%
2024$14,608-0.1%
2023$14,621-2.2%
2022$14,945-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$655,000

To:

Sq Ft3,060DeedBook 6342, Page 3555

Property Sale

Sale
$352,900
DeedBook 5004, Page 704

Property Built

Built

Year Built: 2001