Skip to content

699 Thistle Hill La

Somerset, NJ 08873

Built 2005

Last Sale Price
$579,965
Last Sale Date
Nov 21, 2005

Property Information

Block507.17
Lot130
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class17
Description2SV L 2ATG
Dwellings1
ZoningSCV
Sq Footage3,017
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$359,800
46%
Improvement Value:$427,000
54%
Total Assessment$786,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,324-0.8%
2024$12,424-1.4%
2023$12,594-1.2%
2022$12,744-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$579,965

To:

Sq Ft3,017DeedBook 5830, Page 1774

Property Built

Built

Year Built: 2005