Skip to content

113 Prestbury La

Somerset, NJ 08873

Built 1986

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Aug 17, 2021

Property Information

Block424.10
Lot113
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7604

Building Details

Building Class39
Description2SF
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,168
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$195,000
50%
Improvement Value:$191,800
50%
Total Assessment$386,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,985-2.9%
2024$6,164+9.5%
2023$5,631+4.0%
2022$5,415+7.3%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft1,168DeedBook 7378, Page 2671

Property Sale

Sale
$223,000

From:

To:

Sq Ft1,168DeedBook 6959, Page 1186Recorded5/15/2017

Property Sale

Sale
$258,000
DeedBook 6039, Page 2565

Property Sale

Sale
$105,800
DeedBook 2135, Page 684

Property Sale

Sale
$124,845
DeedBook 1611, Page 563

Property Built

Built

Year Built: 1986