Skip to content

55 Boxgrove Pl

Somerset, NJ 08873

Built 1986

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Jun 9, 2021

Property Information

Block424.10
Lot55
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7604

Building Details

Building Class39
Description2SF
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,168
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$195,000
48%
Improvement Value:$209,100
52%
Total Assessment$404,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,221-3.0%
2024$6,415+8.4%
2023$5,918+3.7%
2022$5,710+6.8%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000

To:

Sq Ft1,168DeedBook 7352, Page 1909

Property Sale

Sale
$132,990
DeedBook 1621, Page 174

Property Built

Built

Year Built: 1986