Skip to content

115 Selbey Ct

Somerset, NJ 08873

Built 1986

Last Sale Price
$216,000
Last Sale Date
Jun 29, 2012

Property Information

Block424.10
Lot115
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7604

Building Details

Building Class39
Description2SF
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,168
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$195,000
52%
Improvement Value:$182,700
48%
Total Assessment$377,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,861-2.8%
2024$6,032+10.1%
2023$5,480+4.2%
2022$5,262+7.6%
Property History

Property Sale

Sale
$216,000

To:

Sq Ft1,168DeedBook 6537, Page 717

Property Sale

Sale
$277,000
DeedBook 5912, Page 2254

Property Sale

Sale
$183,000
DeedBook 5337, Page 3792

Property Sale

Sale
$92,500
DeedBook 1792, Page 686

Property Sale

Sale
$105,990
DeedBook 1614, Page 176

Property Built

Built

Year Built: 1986