Skip to content

35 Bridington La

Somerset, NJ 08873

Built 1986

Last Sale Price
$216,500
Last Sale Date
Jun 18, 2012

Property Information

Block424.10
Lot35
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7604

Building Details

Building Class39
Description2SF
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,168
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$195,000
49%
Improvement Value:$207,000
51%
Total Assessment$402,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,192-3.0%
2024$6,384+8.5%
2023$5,883+3.7%
2022$5,674+6.9%
Property History

Property Sale

Sale
$216,500

To:

Sq Ft1,168DeedBook 6530, Page 1422

Property Sale

Sale
$288,000
DeedBook 5908, Page 3871

Property Sale

Sale
$238,000
DeedBook 5575, Page 3032

Property Sale

Sale
$125,990
DeedBook 1614, Page 613

Property Built

Built

Year Built: 1986