Skip to content

134 Coburn La

Somerset, NJ 08873

Built 1986

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Aug 14, 2005

Property Information

Block424.10
Lot134
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7604

Building Details

Building Class39
Description2SF
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,338
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$195,000
47%
Improvement Value:$221,800
53%
Total Assessment$416,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,394-3.1%
2024$6,598+3.9%
2023$6,350+11.4%
2022$5,698+2.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$330,000

To:

Sq Ft1,338DeedBook 5827, Page 45

Property Sale

Sale
$125,990
DeedBook 1621, Page 500

Property Built

Built

Year Built: 1986