Skip to content

145 Coburn La

Somerset, NJ 08873

Built 1986

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
May 19, 2006

Property Information

Block424.10
Lot145
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7604

Building Details

Building Class39
Description2SF
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,692
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$195,000
47%
Improvement Value:$216,100
53%
Total Assessment$411,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,316-3.1%
2024$6,515+8.0%
2023$6,034+3.5%
2022$5,828+6.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$239,500
DeedBook 5587, Page 1252

Property Sale

Sale
$145,500
DeedBook 2301, Page 169

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 1891, Page 329

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 1653, Page 730

Property Built

Built

Year Built: 1986