Skip to content

229 Haworth Pl

Somerset, NJ 08873

Built 1986

Last Sale Price
$249,900
Last Sale Date
Sep 4, 2003

Property Information

Block424.10
Lot229
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7605

Building Details

Building Class39
Description2SF AG
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,306
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$210,000
48%
Improvement Value:$232,000
52%
Total Assessment$442,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,625+2.6%
2024$6,457+0.7%
2023$6,410+1.3%
2022$6,326-1.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$249,900

To:

Sq Ft1,306DeedBook 5466, Page 1905

Property Sale

Sale
$124,500
DeedBook 1905, Page 658

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 1825, Page 16

Property Sale

Sale
$142,990
DeedBook 1619, Page 660

Property Built

Built

Year Built: 1986