Skip to content

288 Abbey Dr

Somerset, NJ 08873

Built 1986

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
May 10, 2013

Property Information

Block424.10
Lot288
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7605

Building Details

Building Class39
Description2SF AG
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,306
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
48%
Improvement Value:$228,100
52%
Total Assessment$438,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,572+2.7%
2024$6,401+0.9%
2023$6,346+1.4%
2022$6,260-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

To:

Sq Ft1,306DeedBook 6647, Page 2951

Property Sale

Sale
$272,000
DeedBook 5696, Page 2217

Property Sale

Sale
$135,400
DeedBook 2264, Page 101

Property Sale

Sale
$137,990
DeedBook 1620, Page 774

Property Built

Built

Year Built: 1986