Skip to content

120 Cedar Grove La

Somerset, NJ 08873

Built 1988

Last Sale Date
Apr 16, 2024

Property Information

Block424.10
Lot302
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class10
Description2SFBR
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage71,799
Acreage14.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$5,218,000
40%
Improvement Value:$7,882,000
60%
Total Assessment$13,100,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$238,158-5.9%
2024$252,961-15.4%
2023$299,025-2.2%
2022$305,640-1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$7,200,000
DeedBook 2019, Page 828

Property Built

Built

Year Built: 1988