Skip to content

44 Bridington La

Somerset, NJ 08873

Built 1986

Last Sale Price
$257,000
Last Sale Date
Jun 25, 2020

Property Information

Block424.10
Lot44
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7604

Building Details

Building Class39
Description2SF
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,216
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$195,000
51%
Improvement Value:$186,500
49%
Total Assessment$381,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,912-2.9%
2024$6,087+9.8%
2023$5,542+4.1%
2022$5,325+7.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$257,000

To:

Sq Ft1,216DeedBook 7224, Page 105

Property Sale

Sale
$217,500

From:

To:

Sq Ft1,216DeedBook 6797, Page 2339Recorded6/4/2015

Property Sale

Sale
$228,000
DeedBook 5636, Page 1162

Property Sale

Sale
$118,990
DeedBook 1617, Page 108

Property Built

Built

Year Built: 1986