Skip to content

64 Boxgrove Pl

Somerset, NJ 08873

Built 1986

Last Sale Price
$266,000
Last Sale Date
Nov 9, 2020

Property Information

Block424.10
Lot64
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7604

Building Details

Building Class39
Description2SF
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,216
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$195,000
48%
Improvement Value:$211,100
52%
Total Assessment$406,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,248-3.0%
2024$6,444+8.3%
2023$5,952+3.6%
2022$5,744+6.8%
Property History

Property Sale

Sale
$266,000

To:

Sq Ft1,216DeedBook 7273, Page 1114

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 5539, Page 3875

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 1863, Page 619

Property Sale

Sale
$121,500
DeedBook 1823, Page 891

Property Sale

Sale
$135,990
DeedBook 1624, Page 68

Property Built

Built

Year Built: 1986