Skip to content

89 Prestbury La

Somerset, NJ 08873

Built 1986

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Dec 19, 2022

Property Information

Block424.10
Lot89
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7604

Building Details

Building Class39
Description2SF
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,216
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$195,000
46%
Improvement Value:$232,900
54%
Total Assessment$427,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,259-3.0%
2024$6,455+11.7%
2023$5,779+3.8%
2022$5,567+7.1%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

To:

Sq Ft1,216DeedBook 7486, Page 3587

Property Sale

Sale
$243,000
DeedBook 6332, Page 3065

Property Sale

Sale
$103,100
DeedBook 2205, Page 654

Property Sale

Sale
$102,500
DeedBook 1913, Page 315

Property Sale

Sale
$118,990
DeedBook 1611, Page 492

Property Built

Built

Year Built: 1986