Skip to content

94 Prestbury La

Somerset, NJ 08873

Built 1986

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Feb 10, 2023

Property Information

Block424.10
Lot94
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7604

Building Details

Building Class39
Description2SF
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,338
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$195,000
44%
Improvement Value:$248,300
56%
Total Assessment$443,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,452-3.1%
2024$6,660+8.4%
2023$6,147+12.0%
2022$5,490+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

To:

Sq Ft1,338DeedBook 7495, Page 3507

Property Sale

Sale
$308,000
Sq Ft1,338DeedBook 7312, Page 3414Recorded2/24/2021

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 6093, Page 2230

Property Sale

Sale
$125,645
DeedBook 1845, Page 122

Property Sale

Sale
$124,490
DeedBook 1605, Page 29

Property Built

Built

Year Built: 1986