Skip to content

127 John E Busch Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1959

Last Sale Price
$299,000
Last Sale Date
Jun 30, 2016

Property Information

Block437
Lot9
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8502

Building Details

Building Class16
Description1SB 1G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,819
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$370,900
63%
Improvement Value:$214,700
37%
Total Assessment$585,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,414+14.0%
2024$8,255+13.8%
2023$7,254+4.2%
2022$6,962-1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$299,000

To:

Sq Ft1,819DeedBook 6889, Page 61

Property Built

Built

Year Built: 1959