Skip to content

102 John E Busch Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1953

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Nov 7, 2019

Property Information

Block438
Lot4
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8502

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,856
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$370,000
60%
Improvement Value:$245,300
40%
Total Assessment$615,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,777+13.0%
2024$8,649+12.2%
2023$7,706+3.8%
2022$7,424+3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

To:

Sq Ft1,856DeedBook 7167, Page 1759

Property Sale

Sale
$91,000
DeedBook 1545, Page 358

Property Built

Built

Year Built: 1953