Skip to content

115 Walnut Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1966

Last Sale Date
May 8, 2062

Property Information

Block439
Lot13
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8501

Building Details

Building Class17
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,456
Acreage0.57

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$374,800
62%
Improvement Value:$227,000
38%
Total Assessment$601,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,637+17.5%
2024$8,204+14.2%
2023$7,181+4.2%
2022$6,893-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000

To:

Sq Ft1,456DeedBook 7534, Page 122

Property Built

Built

Year Built: 1966