Skip to content

98 Culver St

Somerset, NJ 08873

Built 1955

Last Sale Date
Jun 6, 2018

Property Information

Block439
Lot7
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8502

Building Details

Building Class16
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,050
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$366,100
72%
Improvement Value:$141,600
28%
Total Assessment$507,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,167+12.8%
2024$7,241+18.9%
2023$6,091+5.5%
2022$5,773-1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$88,000
DeedBook 1526, Page 184

Property Built

Built

Year Built: 1955