Skip to content

95 Willow Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1952

Last Sale Date
Jul 20, 2054

Property Information

Block440
Lot12
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8501

Building Details

Building Class16
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,128
Acreage0.6

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$358,600
72%
Improvement Value:$139,500
28%
Total Assessment$498,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,006+17.7%
2024$6,802+18.6%
2023$5,735+5.5%
2022$5,437-1.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1952