Skip to content

97 Willow Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1978

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Nov 9, 2005

Property Information

Block440
Lot13
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8501

Building Details

Building Class17
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,040
Acreage0.55

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$356,400
59%
Improvement Value:$245,700
41%
Total Assessment$602,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,535+13.1%
2024$8,433+11.4%
2023$7,569+3.6%
2022$7,306-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000

To:

Sq Ft2,040DeedBook 5835, Page 2173

Property Sale

Sale
$86,000
DeedBook 1464, Page 83

Property Built

Built

Year Built: 1978