Skip to content

81 Twelfth St

Somerset, NJ 08873

Built 1956

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Feb 8, 2021

Property Information

Block440
Lot20
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8501

Building Details

Building Class16
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,052
Acreage0.62

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$377,000
61%
Improvement Value:$240,300
39%
Total Assessment$617,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,843+13.8%
2024$8,651+15.9%
2023$7,465+10.3%
2022$6,769-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000

To:

Sq Ft2,052DeedBook 7324, Page 986

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 5180, Page 183

Property Sale

Sale
$44,500
DeedBook 1313, Page 239

Property Built

Built

Year Built: 1956