Skip to content

88 Willow Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1980

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Oct 22, 2009

Property Information

Block441
Lot4.01
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8501

Building Details

Building Class17
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,126
Acreage0.65

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$360,800
53%
Improvement Value:$322,500
47%
Total Assessment$683,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,572+11.4%
2024$9,491+8.1%
2023$8,782+2.8%
2022$8,547-1.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$345,000

To:

Sq Ft2,126DeedBook 6272, Page 2405

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 5372, Page 2710

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook 1422, Page 682

Property Built

Built

Year Built: 1980