Skip to content

59 Fourteenth St

Somerset, NJ 08873

Built 1987

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Jul 27, 2001

Property Information

Block430
Lot11
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8502

Building Details

Building Class17
Description2SF AG
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,174
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$360,000
52%
Improvement Value:$327,000
48%
Total Assessment$687,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,612+10.2%
2024$9,632+6.5%
2023$9,046+2.9%
2022$8,793-1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$310,000

To:

Sq Ft2,174DeedBook 5049, Page 1253

Property Built

Built

Year Built: 1987