Skip to content

80 Willow Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1979

Last Sale Price
$72,900
Last Sale Date
Dec 15, 1978

Property Information

Block441
Lot9
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8501

Building Details

Building Class17
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,916
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$345,100
56%
Improvement Value:$267,300
44%
Total Assessment$612,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,599+11.5%
2024$8,608+10.8%
2023$7,770+3.4%
2022$7,512-1.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1979

Property Sale

Sale
$72,900

To:

Sq Ft1,916DeedBook 1390, Page 728