Skip to content

10 Hollywood Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1950

Last Sale Price
$29,500
Last Sale Date
Dec 17, 1970

Property Information

Block444
Lot2
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8501

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,224
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$345,100
69%
Improvement Value:$153,000
31%
Total Assessment$498,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,177+15.2%
2024$7,098+17.6%
2023$6,038+5.2%
2022$5,742-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$29,500

To:

Sq Ft1,224DeedBook 1235, Page 678

Property Built

Built

Year Built: 1950