Skip to content

49 John E Busch Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1950

Last Sale Price
$22,500
Last Sale Date
Sep 5, 2068

Property Information

Block458
Lot6
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8601

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,221
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$366,100
66%
Improvement Value:$188,700
34%
Total Assessment$554,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,753+15.0%
2024$7,613+16.2%
2023$6,554+4.8%
2022$6,252-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$22,500
DeedBook 1187, Page 18

Property Sale

Sale
$22,500

To:

Sq Ft1,221DeedBook 1187, Page 18

Property Built

Built

Year Built: 1950