Skip to content

50 Willow Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1996

Last Sale Price
$780,000
Last Sale Date
Aug 30, 2023

Property Information

Block446
Lot8
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8501

Building Details

Building Class17
Description2SF 2CG
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,554
Acreage0.52

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$372,600
48%
Improvement Value:$403,900
52%
Total Assessment$776,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,799+9.5%
2024$10,771+6.2%
2023$10,140+2.3%
2022$9,912-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$780,000

To:

Sq Ft2,554DeedBook 7522, Page 3900Recorded9/5/2023

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 6475, Page 679

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 2093, Page 290

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$7,000
DeedBook 1227, Page 698