Skip to content

40 Willow Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1940

Last Sale Price
$26,000
Last Sale Date
Feb 25, 1972

Property Information

Block446
Lot11
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8501

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,515
Acreage0.52

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$372,600
58%
Improvement Value:$275,100
42%
Total Assessment$647,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,195+14.9%
2024$8,873+11.4%
2023$7,963+3.6%
2022$7,686-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$26,000

To:

Sq Ft1,515DeedBook 1256, Page 180

Property Built

Built

Year Built: 1940