Skip to content

33 Willow Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1964

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jul 28, 2021

Property Information

Block447
Lot13
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8501

Building Details

Building Class16
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,200
Acreage0.6

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$376,100
71%
Improvement Value:$151,800
29%
Total Assessment$527,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,726+16.7%
2024$7,475+17.5%
2023$6,359+5.2%
2022$6,047-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft1,200DeedBook 7369, Page 3270

Property Sale

Sale
$226,111
DeedBook 5806, Page 2311

Property Sale

Sale
$166,900
DeedBook 1681, Page 502

Property Built

Built

Year Built: 1964