Skip to content

66 Walnut Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1953

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
May 3, 2000

Property Information

Block447
Lot8
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8501

Building Details

Building Class16
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,140
Acreage0.6

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$376,100
66%
Improvement Value:$195,800
34%
Total Assessment$571,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,272+15.1%
2024$8,054+14.7%
2023$7,024+4.4%
2022$6,726-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000

To:

Sq Ft1,140DeedBook 2297, Page 164

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 1295, Page 835

Property Built

Built

Year Built: 1953